Pritty Vishy makes contradictory verdict about women 'using' Stevo Simple Boy

11 miezi imepita 739

Pritty Vishy with Stevo Simple Boy
Image: Instagram

Pritty Vishy has criticised women who use her ex-boyfriend Stivo Simple Boy as leverage to advance their causes.

Contradicting herself, Vishy further requested that Wanja Kihii, a new musician, continue to develop her brand by appropriately leveraging the Stevo name.

"It's funny how women are using person X for clout and to push their project while he's just there," she wrote.

Adding, "Anyway Wanja Kihii use him properly I'm proud of you mama."

A few weeks ago, Ngesh Wa Vasha, also known as Kazoze Kaveve, turned down Stevo's approaches.

“How can I want him? I have someone. I never second guess my decisions.”

Stevo claimed that despite the rejection, he still views Ngesh as unique and special.

“Ngesh ni msichana mrembo, mtoto ameumbika, unaona. Lakini akuje kwangu ili tuongee tuone kama tunaweza toka kimapenzi na mambo yakiwa sawa mimi nitawaambia Wakenya ndio huyu. Pia anafaa afikirie kwamba sasa hivi kuna wanaume wengi wanamtaka lakini kuna wale pia wanakuja kudandia huo umaarufu wake, mimi nitamwambia Kaveve Kazoze ninampenda kisha wamuachilie,” Stevo said.

Comparing Ngesh Kaveve Kazoze to a former ex-girlfriend Stevo said; “Unafaa watu wanafaa kuelewa kuna pundamilia na punda. Mimi sitaji mtu lakini pundamilia ni kivutio cha watalii lakini punda huwa siku zote anadharauliwa lakini huwa ni msaidizi wa watu pale nyumbani. Kati ya punda na pundamilia nachagua punda.”

Stevo has recently hard-launched viral rapper Wanja Kihii as his new lover.

"I want you, I want us to get married, my love language is actions not words," Wanja rebuked Stivo.

Check out the latest news here and you are welcome to join our super exclusive Mpasho Telegram group for all the latest and breaking news in entertainment. We would also like to hear from you, WhatsApp us on +254 736 944935.

Source : Mpasho Kenya

SHARE THIS POST